Jak rozproudit produktivitu

Jak to udělat, abychom byli více produktivní? Co nás brzdí při kreativním procesu? Jaké jsou nejčastější brzdy v produktivním a kreativním procesu? Jak s nimi pracovat, abychom mohli odbrzdit a přidat plyn? Podívejme se na to zblízka.

Brzda č. 1 – NEPOŘÁDEK

Přiznejte se, jak vypadá váš pracovní stůl! Obzvláště kreativně zaměřené osobnosti mají na stole „kreativní nepořádek“. Problém nastává, když pro samé papíry, tužky, zvýrazňovače a další propriety se nedostanete ani k počítači. Mně se například stává, že bych i šla udělat práci, která mě čeká, ale když vidím tu hromadu sešitů, papírů a důležitých poznámek, tak kolem stolu chodím obloukem. A práce stojí.

Co s tím?

Jsem liška mazaná, tak svou mysl balamutím:

  • Krok 1
    Řeknu si, že nemusím jít udělat tu onu práci, dnes (teď) JEN uklidím stůl. Tzn. všechno odendám pryč, utřu prach ze stolu, ideálně nějakým voňavým přípravkem (hned mám pocit většího pořádku). Potom dám na stůl to, co tam patří, tzn. počítač, hrneček s tužkama a bloček. Nakonec roztřídím zbytek papírů a věcí (kalkulačka, izolepa, knihy, mazátko...).
  • Krok 2
    Stále nemusím udělat onu práci, JEN si nachystám podklady a věci k tomu potřebné.
  • Krok 3
    Až bude ten správný čas k zasednutí k práci, tak si to ještě trošku zpříjemním, pustím si potichu rádio, uvařím kafe, zabavím děti.
  • Krok 4
    Tady už jde do tuhého, ale místo na stole je, věci, které potřebuji jsou nachystány, dokonce na mě čeká i jak já říkám "pracovní" kafe. Už mi nic nebrání v tom zasednout a prostě začít.

Vždycky to takhle jednoduché ale není. Čím náročnější je úkol, tím větší je tendence jej oddalovat. Když jsem např. na vysoké škole měla zkouškové období, bylo u nás uklizeno jako ze škatulky. Když jsem se měla jít učit na státnice, umyla jsem i okna! 😀

Je to riziko home officu. Odkládáme pracovní povinnosti, protože ještě musíme udělat tohle, tohle nepočká, tamto musím ještě uklidit, připravit něco k jídlu, atd., atd. Návod na to, jak si zorganizovat práci doma, si můžete přečíst v článku Jak naložit s home officem zde.

Brzda č. 2 – ÚNAVA

Nakládáte si toho na sebe stále více? Zvládáte roli manažerky, matky i manželky? Nosíte si práci domů? Někdy to jinak nejde. Anebo patříte k těm bláznům, kteří si na sebe nakládají po práci ještě sami? Angličtina, dálkové studium VŠ, pořádání kurzů pro pedagogy, dosaďte si to své.

Jednak hodně práce, ale také životní styl se podepisuje na naší vitalitě a produktivitě.

Co s tím?

  • Krok 1 - Spánek
    Asi nebudu sovám radit, že mají chodit brzy spát. Také patřím mezi ty, kdož jsou produktivní spíše v noci. Doporučuji ale pohlídat si cca 6 hodin spánku denně. Tzn., co nenaspím v noci, odpočinu si např. odpoledne. Nárazově nebo krátkodobě se dá nízký počet hodin spánku vydržet, v dlouhodobějším časovém horizontu to skutečně neprospívá našemu tělu ani mysli. Vaky pod očima, únavové bolesti svalů, zapomínání, psychická podrážděnost.
  • Krok 2 - Strava
    Všichni známe zásady a pozitivní účinky zdravé stravy. Nemusíme rozebírat dopodrobna. Někdy se ale zabereme do tvůrčího procesu, že zapomeneme na svět kolem nás, dokonce i na sebe samotné. Potom nás může přepadnout vlčí hlad. Jen jsem chtěla připomenout, abychom si v takovém případě dali opravdu pozor na to, co v takové chvíli tělu dopřejeme. Nejrychlejší cesta je doplnit cukry (čokoláda, slané tyčinky apod.), ale víme, že je to krátkodobé uspokojení hladu. A těžká energie na naše myšlení. Takže paradoxně můžeme produktivitu brzdit.
  • Krok 3 - Alkohol
    Zejména ve vedoucích pozicích, kde je všudepřítomná stresová zátěž, by si především ženy měly dát pozor na častou konzumaci alkoholu. Jsou k závislosti náchylnější než muži a také jim alkohol více ubližuje než mužům. Udělejme si sebereflexi, jak často a kolik alkoholu vypijeme za týden/měsíc. Statistiky ukazují, že více pijí vzdělané ženy (SŠ, VŠ), narozdíl od mužů (ti pijí více s nižším vzděláním) a ženy ve vedoucích pozicích, manažerky. Pokud se vás tohle téma týká, můžete si na internetu udělat anonymní test závislosti anebo si vyhledat informace o vědomém pití. Je však jasné, že alkohol má na produktivitu a kreativitu kontraproduktivní vliv.
  • Krok 4 - Pohyb
    Říkají vám něco karpální tunely? Ozývají se vaše ohnutá ramena? Stresově ztuhnuté svaly na krku? Ano, je to tak. Musíme se hýbat. Ideálně občerstvit mozek na čerstvém vzduchu. Minimálně však protahovací cviky - krk, ramena, záda, zápěstí. To se týká zejména práce u počítače. Kdo pravidelně cvičí, běhá, chodí do posilovny (haha chodil), nebo praktikuje jógu, tomu všechna čest.
  • Krok 5 - Relax
    Někdy je potřeba vypnout. Neodpovídat na maily (např. o víkendu, večer), vypnout pracovní telefon. Udělat si večer bez úkolů, užít si čas s rodinou, udělat si pěkný víkend. Přece jen, práce není všechno, i když nás baví. Workoholici, naplánujte si také volno. Věnujte se nepracovnímu koníčku.

Ještě je jedna taková pomůcka, o kterou bych se s vámi ráda podělila. Můžete ji použít v momentě, kdy už máte vážně vybité baterky, ale nutně potřebujete zaktivizovat tělo i myšlení. Je před vámi práce, kterou musíte stůj co stůj např. zítra odevzdat, ale vy nemáte energii.

Jak na to? Uděláte se svým tělem dohodu.

Poprosíte své tělo, svou mysl, všechny své buňky k tomu, aby zmobilizovaly zbytky svých posledních sil.

„Prosím tě, tělo, pomoz mi vydržet tenhle den/týden/překlenout tento náročný měsíc. Vím, že to pro tebe není snadné, ale věřím, že to zvládneme“.

Na oplátku nabídnete skutečnou relaxační odměnu.

„Potom se dáš dohromady v sauně/na dovolené/o víkendu na zahrádce/druhý den celý prospím, atp.“

Pozor! Svou dohodu musíte vždy dodržet. Vaše tělo vydrží, ale pokud budete odpočinek pořád oddalovat, jistě tušíte, o co si koledujete. Nezapomeňte tělu také poděkovat.

Brzda č. 3 – NEMÁM ČAS

Záleží z jakého úhlu se na tuhle brzdu podíváme. Buď nemáme čas, protože toho máme skutečně hodně. Tady je na místě se zamyslet, jestli všechny aktivity skutečně nezbytně potřebujeme k pracovnímu uspokojení. Jestli nejsou na úkor něčeho jiného. Zanedbáváte rodinu? Sami sebe? Pojďme trošku do hloubky.

Jak na to? Ztišíme se a zamyslíme se, o co doopravdy jde

Zajistíme, aby nás nikdo nerušil, např. večer, až půjdou všichni spát, nebo ráno po probuzení, nebo kdykoli, kdy víme, že budeme mít chvíli klid. Pohodlně se usadíme a začneme meditovat, rozjímat. Nemusíte se dívat do plamenu svíčky. Klidně si uvařte kávu, čaj, pusťte tlumenou hudbu nebo můžete zůstat v tichu. Oči otevřené, zavřené, jak se vám bude líbit.

Nyní si v mysli projděte, které všechny aktivity máte na starosti, co vše „musíte“ udělat, čemu věnovat svůj čas a pozornost. Naciťte si, jak je která aktivita pro vás důležitá a proč. Za nějakou dostanete finanční odměnu, některá vám dává prestiž, jiná posouvá v pokroku. Zjistěte, jak se cítíte. Zda-li se opravdu chcete věnovat všemu, jestli by nebylo lepší něco vynechat a získat tím čas na něco jiného (odpočinek, rodinu…).

Nemám čas, nestíhám, nevím, kde mi hlava stojí. Znáte, používáte? Já mám někdy stavy, kdy říkám „Teď ne, teď na to nemám kapacitu, přijď za týden (i za měsíc 😀 )“.

To je druhý úhel pohledu. Vím, že všechna práce je důležitá a nelze ji už více „osekat“ a stejně nestíhám.

Jednou mi kamarád vyprávěl, jak jedna paní pořád nestíhala svou práci, byla zavalena povinnostmi, papíry se jí hromadily na stole. Pak jednou onemocněla a zaskočila kolegyně. Práce byla hotová ráz dva. Aha? Takže to jde.

Zamyslela jsem se nad svým přístupem k práci. Od té doby si hlídám, kolik času mi práce zabere, a když to trvá moc dlouho, ptám se – PROČ??

Jak zefektivnit svou práci a čas, který jí věnuju?

Obrovským žroutem času je prokrastinace. Dále přemlouvání se a vymýšlení výmluv, proč ještě práci odložit
a také upřednostňování jiných aktivit, než které právě potřebujeme udělat nebo dotáhnout. Odkládáním nic nevyřešíme a my to víme. Svěřím se vám s jedním příkladem, který mě vedl k velkému uvědomění.

Věděla jsem, že za dva měsíce budu mít přednášku. Měla jsem „jen“ připravit osnovu, o čem budu mluvit. Věděla jsem, že je to důležité, že na mě kolegyně spoléhá, že účastníci chtějí odpovědi na své otázky. Měsíc jsem pro to neudělala vůbec nic a stejně mě to stálo energii. Druhý měsíc mě to tlačilo tak, že se mi špatně spalo. Přes den jsem mluvila o tom, že to musím připravit, ale neudělala jsem to.

Až jednoho dne už nebylo zbytí, zasedla jsem a napsala jsem osnovu, připravila podklady. Víte, jak dlouho jsem na tom pracovala? Tři hodiny!!!! Vidíte ten rozdíl, kolik času mi zabrala prokrastinace a noční buzení, starosti během dne a kolik doopravdy práce na přípravě?

Teď, když se mi do něčeho nechce, uvědomím si, kolik času mi ta práce asi doopravdy zabere a kolik můžu ztratit odkládáním.

Třetí úhel pohledu je o tom, jaké máme pracovní návyky a priority. Práce není všechno, odpočinek je důležitý. Udělejme si vnitřní revizi svých pracovních návyků. Platí u vás – nejdřív práce, potom legrace? Nebo máte slabou vůli a je tomu naopak?

Brzda č. 4 – NIC MĚ NENAPADÁ

Těžko budeme produktivní a kreativní, když nemáme nápad. Máte někdy stavy, že byste něco tvořili, ale nevíte co? Nebo přemýšlíte nad řešením problému, ale nic vás nenapadá? Nebo dostanete nápad, ale za chvilku ho zapomenete?

Co s tím?

  • Krok 1 - Kde je nápad
    Pozorujte se a vytipujte si, kdy a kde k vám přichází nejvíce nápadů. Pro někoho to může být procházka lesem, pro jiného běh nebo mytí nádobí.
  • Krok 2 - Zapsat
    Věděli jste, že životnost nápadu může být i několik sekund? Já jsem si založila sešit, kde si nápady zapisuji, mám ho více méně stále při ruce nebo v případě nouze zapisuji do poznámek na telefonu. Často se mi stalo, že jsem nápad skutečně zapomněla, než jsem přišla domů
  • Krok 3 - Mluvit
    Někomu pomáhá mluvit o problému. Nejde o stěžování si, ale o tzv. přemýšlení nahlas. Jednak tím třídíme a usměrňujeme myšlenky, pojmenujeme problém, ale také se nám nabídne úhel pohledu zvenčí. Někdo jiný nám může pomoci podívat se na to z jiné perspektivy - "Aha, to mě vůbec nenapadlo, zamyslím se nad tím". A máme otevřené další dveře k řešení.
  • Krok 4 - Brainstorming
    Pokud jste stále bez nápadu, využijte techniku brainstormingu. Napište si všechny možné i nemožné věci, nápady, možnosti řešení, které vás k tématu napadnou. Nehodnoťte. Asociačně vás budou napadat další a další prvky. Až už vás nic nenapadne (může trvat i několik hodin i dní), potom přistupte ke druhé fázi a proškrtávejte, podtrhávejte, kroužkujte, dokud nepřijdete na to, jak to tedy uděláte.

Všechny metody můžete samozřejmě kombinovat. Pro mě je například top sběr nápadů relax ve vaně. Bez sešitu na pračce už se při koupeli neobejdu. A když si řeknu například, že je čas napsat článek, vymyslím si téma, a potom si metodou brainstormingu píšu vše, co mě k němu napadne, až se mi vykrystalizuje osnova.

Brzda č. 5 – JE TO TĚŽKÝ ÚKOL

Už jste vyčerpali všechny výmluvy, předchozí brzdy máte již zpracované a stále nic? Čím těžší úkol, tím větší tendence k odkládání nebo tím větší výzva a nadšeně do toho? Ne každý je workoholik, proto bych se přikláněla spíše k té první variantě. Což je pro nás horší, pojďme se tedy podívat, jak tuto brzdu odbrzdit.

Co s tím?

  • Krok 1 - Začít myšlenkou na konec
    Těžko se nám bude tvořit, když nemáme představu, co to bude. Buďme konkrétní. Co to bude, jak to bude vypadat, jak to bude dlouhé, jaké budou použité barvy, použijte co nejvíce detailů. Tenhle krok vnímám jako nejobtížnější, ale když si dokážu představit, co chci a jak to bude vypadat, pak už není problém to zrealizovat.
  • Krok 2 - Naporcovat slona
    Opět trošku obalamutíme mysl. Rozdělíme velký úkol na menší části. Na několik sekundárních činností. Pak už jedeme jednu po druhé (nebo na přeskáčku), až bude hotové vše. Menší úkol se nám nezdá tak náročný jako celek. Krůček po krůčku dáváme vše dohromady.
  • Krok 3 - Co vlastně chceme
    Píšete si seznam činností, které je třeba udělat, tzv. to do list? Pište si i JAK! Ukážu na příkladu: napíšu si, že je potřeba se objednat na rehabilitace = objednat se na rehabilitaci. Potom zpětně pročítám seznam, a říkám si: "nojo, ale kam, nevím číslo, jaký doktor, nevím kdy mám čas"... Je tam hodně překážek, takže zase přeskočím a neudělám to. Moje rada - na to do list napište konkrétně: objednat rehabilitaci, Dr. Novák, tel. 123456 a zavolám s diářem v ruce. Zkontrolujte si své seznamy úkolů, slouží vám, nebo je odkládáte?
  • Krok 4 - Praxe
    Někdo je produktivní, když se na něj zatlačí, někdo pracuje, když má múzu a náladu. Každý jsme individuální. Poznejte se a najděte si styl, který vyhovuje vám. Pomoci vám může pravidelnost. Vymezit si pravidelný čas (každý večer, každé úterý...) na tvořivou aktivitu a ten dodržet. Ze začátku je to těžké, ale dodržováním přijde automatizace a má to pozitivní účinek.

Vnímáte, jak nás každý splněný úkol posouvá dále? Nejvíce ty náročné, ty nás přímo katapultují a otvírají nám dveře k novým příležitostem. Mezi ně patří  takové ty mezníky, jako udělat maturitu, jazykovou zkoušku, naučit se hrát na hudební nástroj nebo si založit webové stránky. Jistě znáte ty své mezníky, vzpomeňte, jak vám bylo, když jste stáli před nimi.

Přeji vám, ať se daří, ať je vaše mysl otevřená novým nápadům, tělo svěží a připravené k tvůrčí činnosti a duše spokojená.
Poskytuji poradenství k zápisu MŠ do školského rejstříku, k transformaci dětských skupin na mateřské školy, k získání a vykazování státních dotací. Srozumitelně, krok za krokem. Můj příběh si přečtěte zde >>