Mateřská škola státní, veřejná, soukromá, akreditovaná, neakreditovaná, rejstříková… pojďme si tyto pojmy vysvětlit.
Základní rozdělení mateřských škol (MŠ) je:
Jaký je rozdíl mezi státní a soukromou mateřskou školou z pohledu práce učitelky si můžete přečíst v článku zde.
Akreditovaná je taková MŠ, která je zapsaná v rejstříku škol a školských zařízení.
Tedy akreditovaná = rejstříková.
Rejstřík škol je veřejný seznam škol a školských zařízení, které spadají do sekce ministerstva školství (MŠMT) a krajského úřadu. Na základě zápisu do rejstříku škol má MŠ právo:
Akreditovaná škola je taková škola, která disonuje akreditací MŠMT stejně tak jako škola státní. Pro soukromé mateřské školy tento titul v podstatě znamená, že se nejedná o instituci, kde jsou děti pouze hlídány. Jejich denní program je nabit vzdělávacími činnostmi jako ve škole státní. Plnohodnotně plní předškolní vzdělávání dětí.
Státní MŠ jsou automaticky akreditované, soukromé MŠ si o akreditaci musí zažádat. To se dělá tak, že soukromá škola podá žádost o zapsání do rejstříku škol a školských zařízení na příslušný krajský úřad. K tomu přiloží zákonem dané dokumenty a očekává schválení zápisu. Ke schválení dochází pokud: Žádost o zápis do školského rejstříku se podává vždy v měsíci září. Na posouzení žádosti je pak lhůta 90 dní. Během této doby je možné doplňovat potřebné dokumenty. Obvykle v lednu dochází k podpisu smlouvy a škola se může pyšnit titulem akreditovaná od následujícího školního roku.
Výhody akreditované soukromé MŠ:
Akreditace je tedy titul výhodný pro všechny strany. Pro děti je příslibem profesionálního přístupu, pro rodiče zárukou nejen kvalitního vzdělávání a personálu, ale také vhodných a bezpečných prostor k tomuto účelu určenými. Pro pedagogy je to informace o vyšší úrovni mateřské školy. A majitel/zřizovatel může využívat čerpání státních dotací. Jejich použití je limitováno zákonem, ale o tom zase v jiném článku.